Amazonist Eestisse tellimine

Amazon%20frontpage” target=”_blank” rel=”noopener” data-wplink-url-error=”true”>Amazon on e-kaubandusega tegelev, internetipõhine ostu-müügikeskus, mis on tõeliselt populaarne globaalses mõttes, sest sealt on võimalik tellida liialdamata kõike.

Ehkki Eesti Amazoni lehte siiani loodud pole, siis käesolev artikkel annab põgusa ülevaate võimalustest, kuidas Amazonist tellimine Eestisse võimalik on, millised lisakulud tellimisega võivad kaasneda ning kuidas on Amazon oma klientide lemmiktegevused omalt poolt mugavamaks teinud.

Mis on Amazon?

Nagu eelnevalt selgus, siis Amazon on üks populaarsemaid e-kaubandusega tegelevaid ettevõtteid, võimaldades keskkonda registreerunud kasutajatel sooritada oste ja muuhulgas ka oma tooteid müüa. Veebikaubamajast võib leida ükskõik mida ja müüakse tõepoolest peaaegu piiramatult kõike. 

Kõige algselt, kui Amazon loodi 1994 aastal, tegeles veebikaubamaja raamatute internetimüügiga ning raamatute kõrvale lisandusid hiljem ka CD-d, DVD-d, elektroonika, rõivad, majapidamistooted, tööriistad ja nõnda edasi.

Täna on esindatud nii väga tuntud kui vähemtuntud brändid, lai valik kirjandust, kunst ja käsitöö, tarbeesemed, riided, elektroonika ja tehnika ning palju muud.

Amazoni peakontor asub USA-s Seattle´s, Washingtoni osariigis. Tänaseks on Amazoni turuväärtus tõusnud kõige tippu, ületades ka Walmarti turuväärtust ning eraldi Amazoni veebilehed on avatud Austraalias, Brasiilias, Kanadas, Hiinas, Saksamaal, Indias, Itaalias, Jaapanis, Mehhikos, Hollandis, Singapuris, Hispaanias, Türgis, Araabia Ühendemiraatides, Ühendkuningriikides ja USA-s.

Proovi! Otsi tooteid otse Amazonist: 

Amazonist tellimine Eestisse Saksamaalt, Ühendkuningriikidest ja USA-st

Enne tellimist tuleb Amazonis konto registreerida. Kontot registreerides on hea teada, et ühest kasutajakontost piisab, et tellida ükskõik millisest Amazoni e-kaubamajast regiooniti. Sama konto töötab nii Saksamaa, Ühendkuningriikide kui ka USA keskkondades. 

Mitmed Eesti veebilehed selgitavad läbi omaenda kogemuspagasi, millisest Amazoni harust on kõige mõttekam tellida. Tellimise mõttekus antud juhul seisneb tarnitava toote saabumise ajakulus, lisanduvatest saatmistasudest, tollimaksudest, toodete hinnavahest ja nõnda edasi.

Iga tellitava toote iseloomu, kaalu ja muu info järgi määratakse ka ära tarne kogukulu. See on muuhulgas eristuv ka selle poolest, kui kiiresti toodet saada soovitakse (Standard- või Express-saadetisena) ning millisest regioonist millisesse sihtriiki tarne toimub. 

Pikaaegse kogemuse baasil tuleb aga tõdeda, et USA, Ühendkuningriikide ja Saksamaa veebilehed võimaldavad Eesti ostlejal kõige odavamalt, kiiremini ja mugavamalt soovitud tooteid tellida, on Eesti internetikasutajale kõige sobivama keelevalikuga (valikus on kuni 8 erinevat keelt) ja maksevõimalustega. Nendest kolmest harust räägime ka veidi täpsemalt.

Saksamaalt Eestisse tellimine

Näiteks Saksamaalt (amazon.de) Eestisse tellides on Standard-saadetise nagu raamatud, DVD-d, videomängud jm tarneaeg 8-10 tööpäeva ning hind 5.99 eurot saadetise kohta + lisandub 2.49 eurot/kg.

Kõikide muude asjade puhul, peale eelnevalt nimetatu, on tarneaeg Standard-saadetisena sama, kuid tarnehind 6.99 eurot saadetise kohta + 2.99 eurot/kg.

Express-saadetise puhul tuleb jällegi arvestada, et raamatud, muusika, DVD-d ning videomängud jmt on tarneajaga 2-4 tööpäeva ning hind 15.49 eurot saadetise kohta + lisandub hinnale 3.99 eurot/kg.

Kõik muud saadetised on Expressiga sama tarneajaga, hind aga 15.99 saadetise kohta ja lisandub 4.99 iga saadetise kilogrammi kohta. Saksamaalt Eestisse tellides ei lisandu tollimaksu.

Proovi! Otsi tooteid Saksamaa Amazonist:

 

Ühendkuningriikidest Eestisse tellimine

Ühendkuningriikide (amazon.co.uk), s.t Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa, riigikood UK on mitteametlik tollideklaratsioonide jaoks, siis kohaldatakse Suurbritannia (Inglismaa, Šotimaa, Wales) ja Põhja-Iirimaa ametliku riigikoodina GB.

Seoses Brexiti mõjuga tollivormistusele ja kaubavahetusele Ühendkuningriikidega, alates 1.veebruarist 2020 ei kuulu Ühendkuningriik enam Euroopa Liitu, mistõttu 2020 aasta lõpuni kehtivad samad tingimused, mis Euroopa riikidele kaubavahetuse osas.

Alates 1.jaanuarist 2021, kehtivad Ühendkuningriikidele samad reeglid kaubavahetuse osas, mis Euroopa Liidust väljaspool riikidele kehtivad.

See tähendab, et tollis tuleb alates 1.jaanuarist 2021 kaup deklareerida ning kohaldatakse kaupadele neid eeskirju ja formaalsusi, mis kehtivad EL-ist väljaspool asuvatele riikidele. Seniajani on tarnekulud väga sarnased Saksamaale.

USA-st Eestisse tellimine

Nõnda nagu näiteks kolmandatest riikidest (näiteks Hiinast) tellides, on Ameerika Ühendriikidest (amazon.com) tellitava kauba hind sageli võrdlemisi tunduvalt odavam kui Saksamaa või Ühendkuningriikide Amazoni lehtedel, kuid tarne osas kohaldatakse EL mitteliikmesriikide puhul kehtivaid formaalsusi ja eeskirju, mis tähendab mõistagi tellija jaoks kõrgemaid importtasusid ja aeglasemat tarnet. 

Kõrgemad lisatasud aga teevad sageli tasa kauba odavama hinna, mistõttu võiks enne tellimuse kinnitamist võrrelda kõiki nüansse, mis tellimusega seonduvad (tarneaeg, importtasud, toote hind jms).

Omniva pakub tollivormistusteenust, mille teenustasu algab kümnest eurost alates. Maksu- ja Tolliameti (edaspidi EMTA) lehel on võimalik tellitavale kaubale õige kaubakoodi leida ning selle abil prognoosida kaupade importmaksud ja võimalikud lisanõuded.

Muuhulgas pakub EMTA välisriikidest tellitud isiklikuks kasutamiseks soetatud kauba ise deklareerimist EMTA keskkonnas. Alates 22.juunist 2018 USA-st tellitud kaupadele (riided, ilutooted, mootorsõidukid jm) lisandub 25%-line täiendav tollimaks. Täiendav tollimaks ei lisandu aga kaupadele, mille väärtus on alla 150 euro.

Amazonist ostmine

Amazonis on sisuliselt kolme erinevat viisi, kuidas kõik müügid keskkonnas toimuvad. Näiteks toodet müüb ja ka tarnib Amazon ise, vastutades täies ulatuses kogu protsessi eest.

Teiseks variandiks on, et toodet müüb mõni teine müüja, kuid tellimuse täitjaks ja ladustajaks on Amazon. See tähendab ühtlasi, et vastutavad tarne ja/või toote kvaliteedi ja vastavuse eest nii Amazon kui müüja vastavalt sisereeglitele. Ning kolmandaks variandiks on, et müüja müüb ja turustab oma kaupa läbi Amazoni, vastutades sealjuures ka toote tarne ja kvaliteedi eest iseseisvalt.

Kui on kindlad eelistused müüja osas, siis on võimalik vastava otsingufiltriga müüja ka välistada või vastupidiselt, eelistada.

Amazonist tellimine – tollimaks ja käibemaks 

Euroopa Liidu territooriumil internetist tellimisel ei kaasne kohustust esitada tollideklaratsiooni ning importmaksu (tollimaks, käibemaks) tasuma ei pea (välja arvatud eritooted).

Tingimusel, et tellitavate kaupade väärtus jääb vahemikku 22-150 eurot, tuleb Euroopa Liitu väljaspoolt kauba tellimisel tasuda ka 9% kuni 20% käibemaksu.

Tollimaks lisandub kõikidele saadetistele, mille väärtus on rohkem kui 150 eurot. Kauba tellijal on väljaspoolt tellides kohustus üle 22 euro väärtuses tellitava kauba deklareerimine.

Makseviisid

Eesti ostleja saab Amazonis maksta näiteks pangakonto või krediitkaardi kaudu. Pangakonto puhul on lubatud SEPA-maksed ja krediitkaartidest on sobivad nii VISA kui MasterCard.

Kõige mugavamaks makseviisiks on tõenäoliselt krediitkaardi kasutamine – selle jaoks peavad kliendil olema pangas võimaldatud funktsioon „Turvalised maksed internetis“, mis võimaldab deebetkaarti internetis tasumiseks kasutada.

Krediitkaardiga maksed toimivad väga lihtsalt ja mugavalt – klient sisestab vastavatesse lahtritesse krediit- või deebetkaardi andmed nagu kaardi omaniku nime, pangakaardi numbri, kehtivuskuupäeva ja turvakoodi.

 

Tarnemeetodid

Amazoni kaudu tellides tuleb arvestada mitme erineva tarneviisi võimalusega, mida võidakse kasutada – Amazonist tellitav kaup saadetakse tellijale lähimasse pakiautomaati, postkontorisse või kulleriga koju.

 • Pakiautomaati:

  Üheks viisiks on SmartPost pakiautomaat, mis tellimuse pakiautomaati saabudes, saadab tellijale vastavasisulise SMS-i koos pakiautomaadiinfo, saadetise info ja pakiautomaadi uksekoodiga. Sellele saadetisele saab tellija järele minna peaaegu igal ajal – SmartPost pakiautomaadid asuvad kaupluste ja muude hoonete siseruumides, mistõttu tuleb järele minnes arvestada kaupluste lahtiolekuaegadega.

 • Kulleriga koju: 

  Veel aga võib kaup tulla DHL kulleriga koju jätte – see eeldab eelnevalt kulleri poolt ettehelistamist või SMS-i saatmist kauba saabumisaja osas. Lisaks informeeritakse ka sellest, kas on vajalik tellimuse vastuvõtja allkirja. Tellimuse tarneaadressi ja kuupäeva on tellijal võimalik ka muuta. 

 • Postkontorisse: 

  Vahel aga võib kaup tulla otse Omniva postkontorisse – vastavasisuline teavitus tuleb kas SMS-i või saateteatisena postkasti.

  Sellele saab tellija järele minna aegadel, kui postkontor on avatud. Mõned postkontorisse saabunud saadetised nõuavad ID-kaardi olemasolu kauba vastuvõtjalt.

  Mõned postkontorisse saabunud saadetised aga suunatakse edasi Omniva pakiautomaatidesse, mis toimivad samalaadselt SmartPost pakiautomaatidega – saadetakse vastavasisuline sõnum kliendi kontakttelefonile.

  Läbi Amazoni keskkonna on tarnitava kauba jälgimine mugav ja lihtne. Tuleb vaid keskkonda sisse logida ja tellimuse infot hallata – küsimuste puhul tasub alati pöörduda Amazoni klienditoe poole, kes lahendab kõik võimalikud küsimused ja probleemid kliendisõbralikult. 

Mida teha, kui toodet pole võimalik Eestisse tellida?

Amazoni keskkonnas on võimalik sirvida erinevaid tooteid ja on lisamärge juures, kui on välistatud võimalus toodet tellida Eestisse.

See tähendab, et tuleb leida alternatiiv tarnija osas. Sellist teenust pakuvad mitmed ettevõtted üle maailma, pakkudes ka võimalust hoida tarnekulude pealt kokku. Näiteks Shipitwise ehk Speys on Eesti logistikapakkuja, kellel on oma ladu Ühendkuningriikides.

Saates logistikapakkujale tellitava toote lingi, antakse infot nendepoolse lao aadressi ja toote Eestisse toimetamise tasu kohta. Sama teenust pakub ka EshopWedrop, kes pakub sama teenust ülemaailmselt vaid alates 2.49 eurot, sealhulgas võimalusega pakki jälgida.

Saadetise koguhinda on võimalik teenusepakkuja kodulehel oleva hinnakalkulaatori abil välja arvestada.

Mida osta Amazonist?

Amazoni lehelt on võimalik leida uskumatuid tooteid ning toodete sirvimise on tehtud mugavaks tänu tootekategooriatele. Iga tund on võimalik jälgida saja kõige paremini müüdavate kaupade nimekirju.

Sellest nimekirjast on võimalik leida mänge nagu Uno mängukaardid ja Jenga, Playstationil ja Xboxil mängitavaid videomänge, bestsellereid ja tõeliselt unikaalseid raamatuid, hooajalisi rõivaid ning jalanõusid ja nõnda edasi. Kuna antud loetelu on iga tund erinev, siis on keeruline ära arvata, millised on järgmisel päeval kõige enam ostetavad tooted Amazonis.

Lisaks, Amazoni poolt on populaarsust kogumas mitmed seadmed, mis võimaldavad e-raamatuid lugeda, filme ja seriaale vaadata ning mängida. Nendeks seadeteks on näiteks Amazon Kindle ehk e-luger ja Fire Tahvelarvutid.

Raamatud Amazonist

Kuna Amazon alustas eelkõige raamatutega kauplemisega, siis võiks öelda, et nüüdseks on Amazoni raamatute valik laiem kui kus tahes mujal kaupluses koha peal.

Pakutavad raamatud on Amazonile kohaselt üle kolmekümnes erinevas kategoorias, pakkudes unikaalset valikut ka kõige nõudlikumale maitsele. Raamatutest on esindatud juba valik 2020 aasta Bestsellereid (näiteks Delia Owens „Where the Crawdads Sing“, Glennon Doyle „Untamed“ jne) aga ka uuemad väljaanded (näiteks Suzanne Collins „The Ballad of Songbirds and Snakes (A Hunger Games Novel)“), millest mõned pole veel Eestisse müüki tulnud.

Samuti võib leida kirjandust, mida kuskil mujal müügis enam pole, kuid on suur huvi või vajadus läbi siiski lugeda.

Kindle e-raamatud

Amazonist võib leida suure valiku ka e-raamatuid, mis on kõik erihindadega alla 5 dollari. Olemas on Kindle e-raamatu luger mitmes erinevas versioonis, millega on eriti mugav lugeda oma lemmikraamatuid, kustahes raamatuhuviline ka ei viibiks.

Tegemist on kena ja praktilise abivahendiga, mis mahutab kuni paartuhat e-raamatut ning aku võimaldab seadet kasutada laadimata nädalaid. Kindle e-lugerit on võimalik soetada läbi Amazoni.

Fire tablets ehk Fire tahvelarvutid

Tegemist on Amazoni poolt loodud tahvelarvutitega, mis on ideaalsed näiteks filmide vaatamiseks. Olemas on mitu erinevat seadet erineva mälumahu, aku vastupidavuse ja funktsioonidega.

Tahvelarvutitega saab teha pea kõike – lugeda e-raamatuid, vaadata filme ja teleseriaale, mängida mänge ja kasutada rakendusi.

Kuidas teostada tagastusi

Amazon hoolitseb oma klientide eest ning pakub mugavalt tutvuda kõikide tingimustega, mis hõlmavad eneses tellitud toodete tagastamise võimalusi.

Veebikaubamaja pakub võimalust tasuta tagastada või vahetada mittesobivaid esemeid ning nõustamist, kui tellitud toode ei jõua tellijani. Informatiivne pool kogu protsessis on välja toodud keskkonna vastavas kategoorias nii samm-sammult kui ka videona.

Kuna iga pretensioon on Amazoni jaoks oluline, siis olukorras, millele klient kodulehelt vastust ei saa, on võimalik lahendada klienditoe poole pöördudes.